Омофор
12. жовтень, 2020 в 10:55,
Немає коментарів
Незабаром ми відзначатимемо свято Покрова Пресвятої Богородиці. У цей день ми згадуємо, як Діва Марія захистила Своїм омофором людей, які молились у Влахернському храмі Константинополя за визволення від ворогів, що оточили місто. З того часу Покров став символом заступництва Приснодіви за усе людство. Чому саме омофор є образом захисту Богородиці та що означає це слово?
Грецьке слово «ὠμοφόριον» (омофоріон) перекладається як наплічник. Сьогодні омофором ми називаємо елемент богослужбового одягу, який можуть носити лише єпископи і без нього вони не звершують богослужіння. Це довгий широкий і стрічкоподібний плат, прикрашений хрестами, який покладається на плечі таким чином, щоб один його кінець спадав спереду, а інший – позаду.
Омофор для єпископа – важливе нагадування про його покликання. Адже він є певним символом євангельської оповіді про Доброго Пастиря, Господа Ісуса Христа, Який знайшовши заблукалу вівцю, несе її на плечах: «Який чоловік з вас, маючи сто овець і загубивши одну з них, не залишить дев’яносто дев’ять у пустелі і не йде за загубленою, доки не знайде її? І, знайшовши її, з радістю візьме на плечі свої. І, прийшовши додому, скликає друзів і сусідів, кажучи їм: порадійте зі мною; я знайшов вівцю мою загублену» (Лк. 15: 4-6).
Однак окрім богослужбового омофору від давнього часу ми бачимо на іконах Богородиці широкий плат, який спускається на плечі. Він теж іменується омофором або мафорієм. Покров, який розпростерла Божа Матір над головами молільників в Константинопольському храмі, має з богослужбовим спільне символічне значення, як образ люблячої турботи й жертовного милосердя.
Омофор Пресвятої Діви Марії, Яка заступається перед Господом за рід людський, позначається особливою славою в українському народі – зокрема, як у часи Руси-України, так і сьогодні. Ми непохитно віримо, що Богородиця в оточенні ангелів, пророків та апостолів продовжує захищати нас від усякого зла чесним Своїм омофором.